درباره ما

کشورهای پیشرفته رشد اقتصادی خود را مدیون توسعه زیرساخت و صنعت می باشند که البته پیشرفتهای علمی و فنآوری در این رشد بی تاثیر نبوده است. تاریخچه توسعه صنعتی نشاندهنده آنست که تمامی این توسعه از یک راه امکان یافته است: تعریف و اجرای پروژه. چرا که با توجه به تعریف و ماهیت پروژه مشتریان در زمان مشخصی به اهداف مورد نظر خود می رسیدند یا اینکه دوباره باید سرمایه گذاری کنند تا در زمان مشخص دیگر به آن مورد دست یابند.

فی الواقع، مدیران اقتصادی و صنعتی در این کشورها دریافتند که راه های سنتی پاسخگوی توسعه و پیشرفت با سرعت رو به رشد در قرن بیستم نیست. پروژه راهی کوتاه و معین بود که از طریق آن می توانستند سرمایه گذاری نموده و به نیاز خود دست یابند. هر پروژه ای خلق و خو و رفتاری خاص خود داشت و مدیران با این مقوله آشنایی چندانی نداشتند. تلاشها و تحقیقات نهادهای علمی مانند PMI, AGC & IPMA منجر به راهکاری هایی علمی و عملی در این حوزه گردید و اینگونه بود که مدیریت پروژه بعنوان علمی زیربنایی پا به عرصه کسب و کار اقتصادی نهاد.

اجرای پروژه ها در تمامی کشورها بدست پیمانکاران بوده است. این سازمانهای پروژه محور در کنار اجرای این پروژه ها خود نیز توسعه یافتند و توان علمی، عملی و مالی اجرای پروژه های بزرگتر و اجرای همزمان تعداد زیادی پروژه را در بدنه سازمان خود فراهم نمودند. در حقیقت توسعه این سازمانها بود که در کنار خود منجر به تولید علم، فنآوری ، تجهیزات و امکانات نوین و از همه مهمتر ارتقای دانش و توانمندی نیروی انسانی متخصص گردید.

پیمانکاران عمومی یا اَبَر پیمانکاران حاصل توسعه و رشد اقتصادی و خود نیروی مولد رشد اقتصادی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه هستند.

شناسایی، تحلیل و الگوبرداری از متدهای اجرا و مدیریت، سازمان و مدل کسب و کار این شرکتهای پیمانکاری برای شرکتهای داخلی ی تواند چراغ راهی باشد تا در ورود به حوزه های جدید کسب و کار علی الخصوص در کشور ما که بخش زیادی از تجهیزات صنعتی و پروژه ها معطوف و خاص صنعت نفت و گاز می باشد، به آنها جهت درست را بنمایاند.

پایگاه اطلاع رسانی پیمانکاری عمومی رسالت خود می داند تا در تشکیل و توسعه و ارتقای این سازمانهای پروژه محور حرفه ای در صنعت نفت و گاز و صنایع دیگر مانند فولاد، مس، فنآوری اطلاعات و ارتباطات و ساخت و تولید همت نموده و به پیمانکاران عمومی مشاوره لازم را در این زمینه ارائه نماید.

گام اول این رویکرد، تأسیس و راه اندازی وب سایت اینترنتی بمنظور برقراری ارتباط با ذینفعان و مشتریان اصلی این موضوع که همانا پیمانکاران عمومی هستند، بود. در ادامه ما از طریق مشاوره و آموزش به مشتریان خود ارائه خدمات خواهیم نمود.

در این وب سایت شما با انواع موضوعات مهم در حوزه کسب و کار GC آشنا خواهید شد.

 

چشم‌انداز

 • ایجاد یک مرکز اطلاع رسانی، به اشتراک گذاری و تولید دانش و ادبیات ساختاری پیمانکاری عمومی در صنایع نفت و گاز
 • تبدیل شدن به مرجع ارائه خدمات مشاوره، آموزش به شرکتهای پیمانکار
 • تولید محتوای علمی پیمانکاری عمومی با رویکرد بومی سازی و تطابق با صنعت پیمانکاری در فضای کسب و کار ایران
 • کمک به رشد و تعالی شرکت های پیمانکار و گشایش مسیر به سمت ورود پیمانکاران به بازارهای بین المللی

اهداف

 پایگاه اطلاع رسانی پیمانکاری عمومی در نظر دارد با توجه به نیاز مبرم و ویژه کشور در سطح کلان به پیمانکاران عمومی و توسعه فرهنگ این واژگان، با پرداختن به موضوعات ذیل کمکی هر چند کوچک در راه اعتلای سطح کسب و کار سازمانهای پیمانکار عمومی و رشد و توسعه اقتصاد کشور داشته باشد:

۱-     توسعه ادبیات علمی و فرهنگی پیمانکاری عمومی

۲-     مدیریت استراتژیک و توسعه بازار در سازمانهای پیمانکار عمومی

۳-     استراتژی قرارداد و متدهای اجرای پروژه توسط GC ها

۴-     زیرساخت های رشد پیمانکاران عمومی (منابع انسانی، فنآوری، ساختار سازمانی، ابزارها و متدولوژی ها…)

۵-     معرفی آخرین دستاوردهای مورد نیاز پیمانکاران در اجرای پروژه

۶-      توسعه توان و ساخت داخل/ محلی توسط اَبَر پیمانکاران

۷-     مسئولیت اجتماعی اَبَر پیمانکاران در سطح جامعه

۸-     معرفی برندهای مطرح و مشهور پیمانکاری عمومی

۹-     مدیریت تأمین مالی و ریسک پروژه ها توسط اَبَر پیمانکاران

۱۰- مدیریت پروژه در سازمانهای پیمانکاری عمومی

۱۱- فنآوری اطلاعات در خدمت پیمانکاران عمومی

۱۲- نوسانات بازارهای اقتصادی بر عملکرد پیمانکاران و اجرای پروژه

۱۳- بازارهای کسب و کار پیش روی  GC ها (فراساحل، ابهای عمیق، قطب، میادین نفتی جدید، زیرساخت های صنعتی، توسعه معادن، خطوط لوله جدید انتقال نفت و گاز، توسعه ناوگان انتقال محصولات، ساخت و تولید تجهیزات، حفاری در میادین)

رسالت سایت

با توجه به اهمیت مقوله پیمانکاری عمومی، این پایگاه در نظر دارد تا با ارائه مطالب تخصصی در حوزه های مختلف ذیل در جهت توسعه فرهنگ و زیرساخت علمی مرتبط با پیمانکاری عمومی گام بردارد.

مطالعات بنیادین و تحقیقات چندین ساله مشخص نموده که پیمانکاران عمومی بطور کلی در حوزه های ذیل با چالش های اساسی مواجه اند و البته بخشی از این چالش به مولفه های بیرونی باز میگردد. جنگ و ریسک سرمایه گذاری در مناطق ناپایدار، بازار متلاطم، نوسانات اقتصادی، تغییر در قیمت انرژی ، مناسبات دولتی و منطقه ای، ورود بازیگران نوظهور به عرصه ارائه خدمات پیمانکاری و لزوم بقا و ماندن در بازار رقابتی از جمله مولفه هایی هستند که بر پیکره پیمانکاران عمومی ضربه وارد می نمایند و لذا این پیمانکاران عمومی هستند که باید بتوانند بازیگر پایدار صحنه رقابت و بازیگری باقی بمانند.

پایگاه اطلاع رسانی پیمانکاری عمومی قصد دارد تا ضمن ارائه مطالب ، تحلیل و مصاحبه های تخصصی در حوزه های ذیل، گامی هرچند کوچک در زمینه ارتقای زیرساخت رشد و توسعه پیمانکاران عمومی برداشته باشد:

۱- مدیریت استراتژیک

۲- توسعه بازار

۳- مدیریت مگا پروژه ها

۴- توسعه پایدار

۵- حاکمیت شرکتی

۶- مسئولیت اجتماعی GC ها

۷- پروژه های فراساحل: آینده بازار انرژی

۸- فاینانس مگا پروژه ها

۹- زنجیره تأمین GC ها

۱۰- توانمندی سازی ساخت

۱۱- IT در خدمت مدیریت پروژه

درباره ادمین

علیرضا زمانیان جزی دانش آموخته رشته مهندسی مواد و دارای مدرک ®PMP از مؤسسه مدیریت پروژه آمریکا می باشد. وی در طول فعالیت شغلی خود، در بخش­های مختلف خرید، بازرسی کالا، بازرسی جوش، نظارت بر ساخت تجهیزات فرایندی و کنترل مواد و کالای سایت پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی و حضور فعال در مگاپروژه هایی مانند طرح توسعه پالایشگاه اراک، سایت های پتروشیمی ماهشهر/ کرمانشاه و طرح توسعه فازهای ۹، ۱۰، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی حضور و کسب تجربه نموده است. ماحصل حضور و مشاهدات تجربی و مطابقت آن با استانداردهای علمی مدیریت پروژه، گردآوری، تألیف و طراحی دوره های آموزشی در زمینه های ذیل می باشد:

 • پیمانکاری عمومی
 • حقوقی و قرارداد
 • مدیریت پروژه بر اساس استاندارد PMBOK
 • مدیریت پروژه های EPC نفتی و گاز
 • دفتر مدیریت پروژه PMO
 • استراتژی اجرا و برونسپاری
 • مدیریت مواد و کالای پروژه

علیرضا زمانیان در خصوص آموزش و تدریس با موسسات متعدد و معتبری همچون IMQ Academy و مرکز توسعه و آموزش فصل (نماینده انستیتو مدیریت پروژه آمریکا PMI ) همکاری می نماید.

مطالعه و بررسی شرایط اجرای پروژه های بزرگ نفت و گاز وی را بر آن داشت تا در زمینه نشر و گسترش دانش کسب شده در این حوزه با دیگر نخبگان اقدام نماید. پایگاه اطلاع رسانی پیمانکاری عمومی ایران مکانی مجازی برای به اشتراک گذاری و تسهیم این دانش با دیگران می باشد.

علیرضا زمانیان جزی همچنین مؤسس و مدیرعامل شرکت “مهندسین مشاور پارسیان فیدار خاورمیانه”، می باشد. این شرکت از سال ۱۳۸۸ تاکنون فضایی علمی و عملی جهت ارائه مشاوره مهندسی و مدیریت پروژه به کارفرمایان بوده است.

در طول بیش از ۱۰ سال سابقه تخصصی در حوزه های مختلف مدیریت مواد و کالای پروژه با شرکت های مطرح بین المللی مانند GS E&C  و SINOPEC و کار با ماژول های خرید، بازرسی کالا، لجستیک و Expediting و ماژول عملیات جوش در اکثر فازهای طرح توسعه پارس جنوبی، وی را بر آن داشت تا به بومی سازی این سیستم های اطلاعاتی در حوزه مدیریت پروژه روی آورد. حاصل این همکاری مشترک وی با شرکت درسا رسانه هوشمند در طول شش سال گذشته در این زمینه ماژول های مدیریت کالا، مدیریت عملیات جوشکاری، سیستم مدیریت عملیات Construction در سایت پروژه های نفت و گاز می باشد.