عمر گوشی های هوشمند و تبلت ها در حدود یک دهه و حتی کمتر است اما سرعت نفوذ و کسب محبوبیت آنها بین کاربران پروژه ای شان بسیار زیاد بوده و حتی می توان گفت سرطانی است.

ابزارها و اپلیکشیشن هایی که سازندگان این دستگاه های مبتنی بر فنآوری اطلاعات بر روی محصولاتشان قرار داده اند در کنار اینترنت وای فای برای مهندسین و مدیران پروژه بسیار کارآمد بوده بطوریکه توانمندی آنها را در کسب اطلاعات وضعیت پروژه هایشان به حداقل زمان ممکن رسانده است.

Tablet PC250xauto-83385

براندون سیدو مالک و بنیانگزار شرکت جویست Joist در اینباره می گوید : اپلیکیشن ها، اسمارت فون ها و تبلت ها استفاده کارآمد و روزافزونی را برای پیمانکاران فراهم آورده اند. از آنها فقط برای بازی و وبگردی استفاده نمی شود. گزارش اخیر موسسه Eric Mower & Associates نشان می دهد که از سال گذشته تا کنون، استفاده از اسمارت فون ها توسط پیمانکاران در محوطه سایت پروژه تا ۳۵% و استفاده از تبلت ها تا ۵۴% افزایش داشته است. ابزارهای جدید تخمین و برآورد، تهیه صورت وضعیت و گزارش دهی وضعیت پیشرفت توانمندی بالایی را برای پیمانکارات در تکمیل کار، حذف کاغذبازی و کارهای سر انگشتی دیگر فراهم آورده است.

 

برخی از مزایای استفاده از تبلت ها و اسمارت فونها را می توان چنین برشمرد:

انجام کارها در حال حرکت و بازدید میدانی

اغلب مهندسان پروژه در محل سایت پروژه و در تردد بین موقعیتها هستند، و موبایل شما به شما این امکان را می دهد که کارهایتان را از هر جایی کامل کنید. در حین خوردن ناهار، در حال حرکت با ماشین، و هر وضعیت دیگری شما می توانید اطلاعات مورد نیازتان را بگیرید و کارتان را انجام دهید حتی در منزل و یا تعطیلات آخر هفته.

استفاده از دوربین

امروزه تمامی اسمارت فونها و تبلت ها مجهز به دوربین های با کیفیت بالایی هستند که به شما امکان به اشتراک گذاری تصاویر و عکسهای گرفته شده توسط آنها را روی اینترنت با یک فشار انگشت می دهد. این ابزار نه تنها به اشتراک گذاری اطلاعات عملکردی پروژه با کارفرما را آسان کرده است بلکه می توان از این طریق کار قبلی را با کار فعلی مقایسه نمود و اگر یک تبلت در اختیار داشته باشید توان ارائه عملکرد شما را نیز به عنوا یک ابزار Presentation افزایش می دهد.

کسب اطلاعات واقعی و به روز
بهترین چیز برای یک مدیر پروژه یا مدیر تدارکات این است که اطلاعات واقعی و به روز در اختیارتان باشد. جزئیات فنی یک محصول، قیمت و … را می توان از طریق جستجوی اینترنتی و ارسال و دریافت ایمیل با اعضای تیم بدست آورد. اگر کارفرما درخواست تأمین کالایی را از طریق ایمیل برایتان ارسال کند شما سریعا توان پاسخ با آن را خواهید داشت. 

ترکیب ابزارها

یک اسمارت فون برای یک مهندس پروژه در حکم چاقوی چندکاره سوئیسی است. برای مثال، بجای در اختیار داشت چند دستگاه و ابزار مانند قطب نما، جهت یاب و GPS، انداره گیری ارتفاع، لپ تاپ جهت چک کردن ایمیل ها، دوربین عکاسی، بانک اطلاعاتی و هارد دیسک جهت نگهداری اطلاعات مالی و صورت وضعیت پروژه، چراغ قوه همراه و …. شما یک اسمارت فون یا تبلت در اختیار خواهید داشت که به شما تمامی قابلیت های این دستگاه هایی که دست و پا گیر هستند را خواهد داد.

کاهش استفاده از کاغذ

موبایل یا تبلت می تواند تمامی کارهای شما روی کاغذ را به آسانی کاهش دهد. مثال هایی از جمله امضای دیجیتال، صورت وضعیت ها، ثبت اضافه کاری ها، برآورد و تخمین ها، متن قراردادها… تهیه گزارشات کاغذی آخرین چیزی است که شما در انتهای یک روز کاری نگران آن خواهید بود. با یک موبایل شما می توانید اطلاعات را بگیرید و کل کارهای کاغذی تان را با آن تکمیل نمایید و بهترین بخش آن ذخیره آنلاین اطلاعات می باشد. این بدان معناست که شما نه چیزی را از دست داده اید و نه ضرری کرده اید.